Skryté zárubne

Výber interiérových dverí 

Pravé, alebo ľavé dvere?

Na výber interiérových dverí má veľký vplyv znalosť tejto problematiky. Predstavte si kúpiť dvere bez toho, žeby ste vedeli, či chcete pravé alebo ľavé.

Postavte sa pred stavebný otvor, resp. dvere, ktoré už máte tak, aby ste ich otvorili k sebe (je jedno či ich budete otvárať do miestnosti, alebo von) a pozrite sa, resp. predstavte si, na ktorej strane sú, budú pánty.

  1. Ak sú, budú na pravo, dvere budú PRAVÉ
  2. Ak sú, budú naľavo, dvere budú ĽAVÉ

výber interiérových dverí

V prípade, že si neviete rady, vám náš technik pri zameraní poradí ako a kam dvere otvárať s prihliadnutím na niekoľko zásad:

  • dvere by ste mali otvárať tak, aby ste pri vstupe do miestnosti videli jej väčšiu časť.
  • vypínače svetla by mali byť na strane kľučky, aby ste otvorené dvere nemuseli obchádzať.
  • po otvorení dverí by ste sa mali dostať ľahko k svojmu cieľu (na WC k mise, v kúpeľni k umývadlu a pod.)
  • otvorené dvere by nemali narážať napr. do skríň, sprchového kúta a pod.

Otváravé dvere ešte delíme:

  • dvere s polodrážkou (falcom)
  • dvere bez polodrážky (bezfalcové), ktoré sú často doplnené skrytými pántami, aby nenarúšali plochu dverí a zárubne

Výber interiérových dverí: Aké majú mať dvere rozmery?

Rozmer interiérovych dveríŠtandardné dvere sú často označované ako 60, 70, 80 a 90/197, tieto šírky ale na dverách nenameriate. Štandardné „osemdesiatky“ majú na užšej strane (tzv. „vo falci“, t.j. tam, kde sa zatvárajú do zárubne) 82cm a na širšej strane 85cm. Výška 197 cm je skutočnou výškou štandardného krídla opäť „vo falci“ (celková je 198,5cm). Čoraz častejšie sa však objavujú dvere vysoké napr. 210cm a viac, pretože moderný trend praje svetlu a elegancií.

Na výber interiérových dverí samozrejme vplýva aj to, že na akú miestnosť potrebujeme dať dvere.

To, aký rozmer sa kam hodí, vychádza zo zvyklostí a príslušných noriem. Tak napr. v súčastnosti sa už doporučuje počítať do WC a kúpeľne dvere šírky 70 cm, predtým bolo bežných 60 cm.

Do obytných miestností sa väčšinou používajú dvere šírky 80 cm tak, aby ste pohodlne preniesli nábytok a pod. Treba však vopred myslieť na to čo za dverami bude, aby do toho nakoniec dvere nenarážali.

Ak plánujete dvere s obložkovými zárubňami, musíte počítať jednak so stavebným otvorom o 10 cm širším, t.j. na „80 tky“ potrebujete otvor široký 90 cm a vysoký 202 cm – a jednak s celkovým rozmerom zárubne, ktorý bude mať rozmery 95,2 x 204 cm.

Pozn. Celkové rozmery dverí a zárubne sa môžu u rôznych výrobcov líšiť, my uvádzame rozmery stavebných otvorov, dverí a zárubní, ktoré platia pre väčšinu výrobcov.

Určite vám odporúčame si nechať dvere zamerať naším technikom, predídete mnohým problémom, ktoré by sa mohli vyskytnúť.

Aké majú byť rozmery stavebných otvorov?

Sme schopní vám spraviť na mieru dvere a zárubne presne takých rozmerov, ktoré budú sedieť do vašich stavebných otvorov.
Ak ich však ešte máte možnosť ovplyvniť alebo dokonca stavebné otvory ešte len pripravujete, poradíme vám ideálne rozmery pre montáž štandardných dverí a zárubní.Na výber interiérových dverí už treba myslieť na začatí stavby domu a k tomu pomáha aj následujúce vysvetlenie.

Tieto rozmery platia pre väčšinu výrobcov dverí

Štandardné dvere
Menovitý rozmer dverí­Šírka SOVýška SO
60 68 – 71 cm 201 – 203 cm
70 78 – 81cm 201 – 203 cm
80 88 – 91 cm 201 – 203 cm
90 98 – 101 cm 201 – 203 cm

U protipožiarnych dverí je stavebný otvor väčší

Protipožiarne dvere
Menovitý rozmer dverí­Šírka SOVýška SO
60 72 cm 203 cm
70 82 cm 203 cm
80 92 cm 203 cm
90 102 cm 203 cm

Ako sa majú dvere otvárať?

Dvere otváravé, ktoré sú zavesené na pántoch a otvárajú sa do priestoru miestnosti, tvoria stále väčšinu používaných interiérových dverí. Čím ďalej tým väčšej obľube sa však vďaka ušetrenému priestoru tešia dvere posuvné, a to ako po stene (zavesené v garniži), tak i do zamurovaného puzdra, s ktorým je potrebné počítať už pri stavebných prácach.

otvaranie-dveri-jednokridlove-dvojkridlove-posuvne-skladacie-

posuvnom prevedení môžete mať akýkoľvek u nás ponúkaný model, u posuvu po stene je potrebné pripočítať garnižu a posuvný mechanizmus, prípadne dorazovú nohu, pokiaľ sa majú dvere zamykať.

U dverí zasúvaných do stavebného puzdra je treba toto puzdro kupovať už s vedomím, či sa do neho majú zasúvať dvere presklenné (kazetové) či plné, respektíve aká bude ich celková hrúbka (ide o vystupujúce ozdobné lišty) – puzdrá sa vyrábajú v rôznych hrúbkach a majú teda aj rôzne šírky vreciek, kam sa dverné krídlo má vojsť.

Z akého materiálu majú dvere byť?

Papierová voština, je výplň používaná najmä kvôli ľahkosti dverí a tiež kvôli veľmi dostupnej cene voštiny. Nájdeme ju hlavne v najlacnejších fóliovaných dverách. Na výber interiérových dverí má veľký vplyv aj výber materálu dverí kv

Najčastejšie predávanou výplňou u nás je dierovaná drevotrieska, ktorá v porovnaní s voštinou ponúka podstatne lepšie zvukovo izolačné vlastnosti ako i pevnosť.

Pre naozaj veľkú odolnosť vám vieme ponúknuť aj plnú drevotriesku, takéto dvere sú samozrejme omnoho ťažšie a nie je ľahké ich napr. prekopnúť a pod.
V prípade, že sa rozhodnete pre najkvalitnejšie dvere, teda masívne dyhované bude aj vnútorná výplň z masívneho dreva. Takto spojena výplň zabezpečí ochranu pred spínaním, rozpínaním či stáčaním dreva.