Skryté zárubne

Stoly a stoličky 

Stoly a stoličky do jedálne, stoly a stoličky do kuchyne

Ako vybrať kuchynský alebo jedálenský stôl

Stoly a stoličky do jedálne,stoly a stoličky do kuchyne sú takým stredobodom domácnosti. Kuchynský alebo jedálenský stôl je spolu so sedačkou v obývačke akýmsi srdcom domova. Rodina sa pri ňom stretáva pri raňajkách a večeri, ale tiež hostí návštevy a často slúži aj na prácu. Stôl je ústredným a často aj najväčším kusom nábytku v kuchyni, jedálni alebo spojenej kuchyni s obývačkou a môže diktovať štýl celého priestoru.
Pri výbere kuchynského či jedálenského stola berte v úvahu štýl, materiál, veľkosť či tvar a nezabudnite na pohodlné sedenie.

jednoduchý a minimalistický, alebo masívny a zdobený, formálny alebo skôr netradičný.

stoličky
stoly

Dostatok miesta pri stole pre všetkých

Zo skúsenosti môžeme ale doporučit, ak je to možné stôl rozmerovo naddimenzovať. Pre klasickú štvorčlennú rodinu sa hodí nábytok so šiestimi miestami. Je to pohodlné (váza s kvetmi, kanvica s čajom ani sviečky na stole neprekážajú) a v prípade návštevy to len oceníme.

Ako určiť správnu veľkosť stola, aby ste mali dosť miesta pre členov rodiny i pre návštevy? Premyslite si, koľko ľudí bude ku stolu sadať dennodenne a koľkých potrebujete usadiť počas sviatkov či rodinných osláv. Na jednu osobu musíte pri stole počítať s miestom so šírkou 65 až 70 centimetrov. Ak máte nedostatok priestoru, stavte na okrúhly alebo na oválny stôl. Najlepšie s jednou nohou v strede.

Zmestí sa zaň viac ľudí a má ešte jednu výhodu – všetci hostia budú na seba navzájom vidieť, čo môže byť podnetné na rozprúdenie debaty. Elegantným a praktickým riešením do menších miestností môže byť rozťahovací alebo rozkladací stôl.

Stôl by mal mať taký rozmer, aby do jeho stredu každá sediaci osoba dosiahla a podala si soľničku alebo cukorničku. Hĺbka stola do stredu by teda mala byť cca 70 až 85 cm. Štvorcový stôl pre dvoch stravníkov by mal mať rozmery približne 80 x 80 cm. Ideálny rozmer obdĺžnikového stola pre dve osoby je cca 50 x 160 cm.

Materiál zase môže ovplyvniť náladu, ako sa budú ľudia pri stole cítiť. Drevo je teplé a útulné, no pomerne háklivé a náročné na údržbu. Kovový stôl so sklenenou alebo kamennou doskou zase pôsobí chladne, ale naopak, dobre sa udržiava. Samozrejme, sklo nesie ešte jedno riziko. Je rozbitné. Kompromisom môže byť lakované drevo, dyha alebo plastová fólia.

Pohodlné sedenie

Ak ste zvládli výber stola, zostáva ešte vyriešiť sedenie. Môžete staviť na jedálenskú zostavu, ale v takom prípade budete limitovaní počtom stoličiek od výrobcu. Svieži a moderný je eklektický prístup. Kúpte si každú stoličku iného typu alebo inej farby, prípadne skombinujte nové a staré kúsky.

K dlhému úzkemu stolu môžete zvoliť dve kreslá s opierkami pod ruky na protiľahlé užšie strany. Na sedenie sú najpohodlnejšie, no zaberajú veľa miesta. Na zvyšné dve dlhšie strany stola umiestnite rad stoličiek bez opierok pod ruky. Opäť myslite na komfort a vyberajte čalúnené stoličky aspoň na sedacej časti.

Nezabudnite na to, aby ste mali dostatok miesta na pohodlné odsunutie stoličky, keď sa budete chcieť postaviť. Optimálny je minimálne jeden meter od steny alebo od nábytku, ku ktorým sa budú stoličky odsúvať. Ak ste na jednej strane stola natesno s priestorom, môžete si kúpiť alebo dať vyrobiť lavicu.

Keď na nej nebude nikto sedieť, jednoducho ju zasuniete pod stôl. Na lavici sa navyše potlačí viac hostí. Príjemnejšia na sedenie bude čalúnená lavica, ale postačia aj podsedáky alebo vankúše. Stôl umiestnený v rohu miestnosti môže dopĺnňať aj rohová lavica s vyklápacím úložným priestorom. Pre rozkladacie stoly je dobré mať po ruke aj zopár skladacích stoličiek, ktoré v prípade potreby vyberiete zo šatníka alebo zo skladu a usadíte hostí.

Veľký výber drevených, kovových a plastových stoličiek a stolov

V ponuke je možnosť “Zostavte si svoju stoličku”, ktorá pre finálneho zákazníka znamená možnosť objednávky aj malého počtu stoličiek v akomkoľvek odtieni a poťahovej látke.

Ako vybrať správnu stoličku?

Či už pri jedle, pri práci alebo pri odpočinku, sedením na stoličke strávime veľkú časť dňa. Dôležité je dbať na jedno: pri výbere stoličky je dôležitý nielen jej vzhľad, ale tiež to, či je pohodlná a dobre sa nám na nej sedí. Aké vlastnosti by mala správna stoličky mať?

Aké sú optimálne rozmery stoličky?

Optimálne rozmery stoličky sa samozrejme odvíjajú od výšky a hmotnosti užívateľa. Všeobecne by však stolička mala spĺňať nasledovné kritériá: výška sedadla by mala byť o niečo menšia ako dĺžka nohy ku kolenu. Hĺbka sedadla by mala byť taká, aby po úplnom opretí a položení chodidiel plnou plochou na zemi zostala medzera medzi časťou nohy pod kolenom a hranou sedadla. Šírka sedadla by mala byť taká, aby bol pri sedení z každej strany bezpečný priestor, tzn. aspoň o niekoľko centimetrov širšia ako vy.

Aký materiál zvoliť?

Všeobecne možno povedať, že materiál nie je tak dôležitý, ako kvalita prevedenia. Zásadné pre výber stoličky je, aby bola chrbtica vždy v prirodzenom tvare.

Stoličky z masívu majú však prirodzene väčšiu životnosť.

Je lepšie vybrať stoličku s podpierkami rúk?

Funkciou operadiel pre ruky je predovšetkým zvýšiť komfort užívateľa. Pomáhajú ako pri usadzovaní, tak pri vstávaní a zvyšujú bezpečnosť. Operadla by mali byť vo výške o cca 3 cm vyššie ako lakeť.

Aký druh stoličky vybrať?

Vždy sa pýtajte, kam je stolička určená, stolička určená do domácnosti by mala byť vždy pohodlnejšie ako kaviarenská. Kancelárska stolička by mala spĺňať náročnejšie požiadavky.

Ako vybrať jedálenskú stoličku? Kuchynská stolička

Výber materiálov a tvarov jedálenských stoličiek je dnes skutočne obrovský. Niekomu sa lepšie sedí na dreve, niekomu zase na čalúnení a pod. Pri výbere je dôležité dbať na priestor, do ktorého stoličky kupujeme. Do malej kuchyne sa hodia skôr stoličky ľahších, jednoduchších tvarov. Do veľkej jedálne môžeme zvoliť stoličky masívnejšie, napr. aj čalúnené a z operadlami.

K sedeniu pri stole je dôležité správne svetlo

Poslednou bodkou k príjemnému posedeniu pri kuchynskom či pri jedálenskom stole je osvetlenie. Snažte sa pri stole zachytiť a využiť čo najviac denného svetla. Umelé osvetlenie by malo byť atmosferické, to zabezpečíte sviečkami alebo stmievačom centrálneho osvetlenia. Luster umiestnite do stredu a minimálne 70 centimetrov nad stôl.