Skryté zárubne

RTG dvere 

RTG dvere alebo často označované aj ako olovené dvere sa používajú najmä pre zdravotnícke zariadenia, ale aj pre vedecké inštitúcie, na ktorých sa nachádza RTG pracovisko. Hlavnou funkciou RTG dverí je ochránenie osôb pred nežiaducim RTG žiarením. Súčasťou výplne je olovená vrstva v hrúbke 1 až 5 mm.

RTG dvere sa vo väčšine prípadov osadzujú do vystužených oceľových zárubní s oceľovou výstelkou. Požiadavky na stavebné otvory nie sú špecifické, platia tie isté pravidlá ako pri iných kovových zárubniach. Môžu sa osádzať ako pri murovaných tak aj pri sadrokartónových priečkach. Ako povrchová úprava môže poslúžiť fólia, CPL, DDL alebo HPL, prírodná dýha alebo aj farebný nástrek. Svojím dizajnom sa podobajú bežným interiérovým dverám, je len na zákazníkovi, akú povrchovú úpravu si zvolí.

Základom protiradiačných ochranných dverí je teda olovená fólia 1-5mm, ktorá sa vkladá do výplne s masívnym dreveným rámom, na ktorom sa nachádzajú zosilnené závesy. Dvere sú z oboch strán opatrené hliníkovou fóliou hrúbky 1mm s práškovou povrchovou úpravou. K ochranným dverám sa dodávajú aj zárubne so zosilenými závesmi, častokrát bývajú štyri. Existujú varianty RTG dvier so skleneným priezorom s príslušným ekvivalentom olova, avšak vo väčšine prípadov sa dvere vyrábajú plné.

Ochranné protiradiačné dvere sa dodávajú na RTG pracoviská, pracoviská nukleárnej medicíny, sklady s radioaktívnymi materiálmi. Taktiež sa používajú pri vstupoch na stomatologické RTG pracoviská, veterinárne RTG pracoviská, a pri vstupoch do ožarovní.