Skryté zárubne

Rámové – tesárské zárubne 

Rámové – tesárské zárubne

Rámové tesárske zárubne sú vyrobné pre falcové aj bezfalcové druhy dverí. Sú alternatívou k obložkovým zárubniam. Súčasťou dodávky rámových zárubní sú aj krycie lišty, pomocou ktorých sa prekryjú nerovnosti medzi zárubňou a stavebným otvorom. Platí všeobecné pravidlo, že najmenšia možná hrúbka steny pre rámové zárubne predstavuje 5 cm.

Rámové zárubne umožňujú predeliť priestor a osadiť dvere napríklad uprostred chodby, ktorá je dlhá. Okrem oddelenia sa priestor aj tepelne a zvukovo čiastočne odizoluje. Je to vhodné napríklad na oddelenie “spacej časti”  ako spálne či izieb od obývacej časti interiéru.

Zárubne predstavujú nielen konštrukčnú ale aj dizajnovú súčasť dverí aj celej domácnosti. Hlavné druhy zárubní predstavujú obkladové a rámové. Kým obkladové zárubne sú bežným obložením otvoru pre dvere, prípadne slúžia aj na obloženie prechodu bez dverí. Rámové konštrukcie sú vhodné na osadenie buď príliš širokých stien, na predelenie dlhých chodieb, ale aj napríklad k realizácii veľkých svetlíkových stien.   

Rámové zárubne sú teda určené predovšetkým na predelenie priestoru, v ktorom chýba špaleta, teda nie je k dispozícii stena na uchytenie obložkovej zárubne. Rámové zárubne sú vyrobené z masívneho hranolu, ktorého povrch je prispôsobený požiadavkam zákazníka. Tie sú potom možné doplniť akýmikoľvek dverami – falcovými aj bezfalcovými. Výhodou tohto typu zárubní je, že sa vsádzajú už do hotových priestorov, častokrát vymaľovaných. Upevnenie sa uskutočňuje montážnou penou, následne sa celá prelištuje, čo zaručí krásny čistý dizajn. Rámové zárubne je vhodné prispôsobiť štýlu daného interiéru a hlavne by mali ladiť s dizajnom samotných dverí. A to hlavne vtedy, keď sa zárubne nekupujú spolu s dverami.