Skryté zárubne

Protihlukové dvere 

Protihlukové dvere so svojou vlastnosťou obmedzenia prieniku hluku sú dôležitou súčasťou mnohých interiérov. Sú vyžadované častokrát na vstupné dvere do bytu, ale aj do kancelárií, jednacích miestností, miestností s kompresormi či inými hlučnými strojmi.

Protihlukové dvere sú označované koeficientom vzduchovej preizvučnosti RW. Sú častokrát ovplyvňované aj nasledovnými faktormi. Pri vyššej hmotnosti dverí je prienik zvuku nižší. Precízne osadené zárubne majú tiež pozitívny vplyv na prienik zvuku. Okrem toho je to aj konštrukcia krídla a efektívne utesnenie dverí, ako napríklad prah či zárubne. Tak napríklad pri obložkovej zárubni je nutný iný druh vypenenia ako pri bežných  dverách.

Protihlukové dvere sa teda často využívajú v pracovných priestoroch ale aj v domácnostiach. Nie sú to výlučne len vstupné dvere, častokrát vzniká v domácnostiach potreba odizolovať izbu, kde hrá často hlasná hudba, či televízor…

Protihlukové dvere majú schopnosť znížiť priechod zvuku až o 27 – 38 decibelov. Predstavte si napríklad, že hluk na veľmi frekventovanej ulici predstavuje hodnotu 70dB, dvere dokážu túto hodnotu znížiť na úroveň 32dB, čo predstavuje úroveň šepkania.

Protihlukové interiérové dvere je možné vyrobiť v rôznych verziách s tlmivosťou napríklad 27dB, 32dB, 33dB, 35dB a 38dB. Ako sme už spomenuli, je však veľmi dôležité precízne osadenie obložkových zárubní a hlavne jej maximálne utesnenie.

Protihlukové dvere sa teda označujú aj ako dvere so zvýšeným hlukovým útlmom. Sú vhodné do miestností s väčšími nárokmi na súkromie, kľud či ticho, napríklad aj do spální, detských izieb alebo pracovne. Len pre vašu predstavu uvádzame príklady ako padnutie špendlíka 10dB, šepkanie 30dB, bežné rozprávanie 60dB, ruch na frekventovanej ulici 70dB, cirkulár 100db, motorová píla 110dB.