Skryté zárubne

Drevené parkety 

Drevené parkety

drevené parkety, drevené podlahyDrevo je ako stvorené na zhotovenie podláh, vytvára zdravú klímu v miestnosti, pôsobí príjemným teplým dojmom a používa sa už od dávnych čias. Na drevených podlahách je mimo iného fascinujúce aj to, že nikdy nenájdete dva rovnaké kúsky dreva. Každý je jedinečný. Tento materiál nikdy nezovšednie, má stále čo ponúknuť a uspokojí aj tých najnáročnejších užívateľov. Okrem jedinečných estetických vlastností sa drevené parkety pýšia aj hodnotnými funkčnými charakteristikami, ako sú odolnosť a trvanlivosť.

Podlaha sa musí s interiérom dopĺňať a dodávať mu šmrnc

Starostlivo vybraná drevená podlaha sa môže stať dominantným prvkom v interiéri. Má schopnosť definovať priestor a to do takej miery, že kvalitné a správne zvolená drevená podlaha môže dodať prepychový vzhľad aj bytu s jednoduchším dizajnom a vybavením. Ale platí to aj naopak, nekvalitná drevená podlaha môže zraziť na kolená aj ten najexkluzívnejšie interiér. Parkety z dreva ponúkajú nepreberné množstvo možností, ako s takouto podlahou naložiť. Navyše je tento prírodný materiál natoľko nevtieravý, že jeho voľbou nemáte takmer nikdy čo pokaziť.

Ideálne riešenie pre alergikov

Drevená podlaha resp. parkety z masívu sú vhodné aj pre alergikov, pretože vďaka ľahkej údržbe masívnych podláh jednoducho zabránite vzniku rôznych alergii, ktoré sa tvoria z prachu. Prednosťou masívnych parkiet je schopnosť absorbovať a uvoľňovať vzdušnú vlhkosť a tým pomáhajú udržiavať stabilnú klímu v interiéri.

drevene-parkety-2

Z čoho môžete vyberať?

Drevené podlahy v zásade rozdeľujeme na plávajúce a masívne:

  • Plávajúca drevená podlaha. Oproti masívnym dreveným podlahám má podlaha plávajúca výhodu v tom, že sa nemusíte obávať negatívnych vplyvov spôsobených vlhkosťou – rozpínanie a zosychanie dreva. Prirodzený pohyb dreva je u plávajúcich drevených podláh značne minimalizovaný a ani v priebehu rokov sa u tohto typu drevenej podlahy neobjavujú žiadne škáry a medzery. K najobľúbenejšiemu typu drevenej podlahy patrí viacvrstvová lamelová plávajúca podlaha. Do tejto kategórie ale radíme aj drevené podlahy palubové, parketové a vlysové.
  • Drevená podlaha z masívneho dreva. Masívne drevené podlahy majú extrémne dlhú dobu životnosti. Tiež sa pýšia rôznorodosťou prevedenia jednotlivých drevín, vzorov, obrazcov a formátov. Vďaka tomu ponúka drevená podlaha nespočetné množstvo variantov a kombinácií pri samotnej pokládke. Masívne drevené podlahy sa delia na lamparkety, vlisy, dosky a mozaiky.

Výber druhu dreva

Výber druhu dreva ovplyvní okrem estetických aj mechanické vlastnosti budúcej podlahy. Typ dreviny by mal byť vyberaný podľa niekoľkých merítok – podľa fyzikálnych vlastností, rozmerovej stálosti (takzvaného percenta zosychania), hustoty dreva na m3 a tvrdosti podľa Brynela. V zásade platí, že drevené podlahy s vyššou hustotou (napríklad dub alebo buk) sú odolnejšie voči vonkajším mechanickým vplyvom, ako sú oder alebo poškriabanie.

Naopak u drevených podláh s nižšou hustotou (smrek, borovica) by si ich používatelia mali dať na riziko mechanického poškodenia (napr. kamienky na topánkach) väčší pozor. Vzhľadom k svojej vyššej náchylnosti na oder sú drevené podlahy s nižšou hustotou ekonomickejšie a hodia sa prevažne do menej frekventovaných miestností, ako sú spálňa či pracovňa. Naopak do častejšie používaných miestností (chodba, detská izba, obývačka, kuchyňa) je vhodné investovať do kvalitnejšej drevenej podlahy s vyššou hustotou.

 drevene-parkety-3

Údržba a ochrana drevených podláh

Drevené podlahy patria k typom podláh, ktoré sú všeobecne náročnejšie na údržbu. Vybrať si však môžete z neprebernej škály špeciálnych výrobkov pre ošetrenie drevených podláh, ktoré nám ich údržbu uľahčia. Všeobecne platí, že voľbou vhodnej povrchovej úpravy môžeme do značnej miery znížiť riziko opotrebovania drevenej podlahy. Napríklad podlaha ošetrená lakom je menej náchylná k mechanickému poškodeniu.

Hranice ľudskej fantázie sú nekonečné a ak sa rozhodnete investovať do kvalitnej drevenej podlahy, naši skúsení odborníci vám pomôžu s výberom typu, ktorý je vhodný práve pre váš domov. Úlohu hrajú nielen možnosti konkrétneho interiéru, ale samozrejme aj váš vlastný vkus, priania a finančné možnosti.

Vyberte si u nás drevené parkety zvučných mien Kährs, DLH a Europarket.